Arapça Kaynak Siteleri

ONLİNE ARAPÇA KAYNAKLAR

Arapça Sözlük Siteleri

al-meânî (çok kapsamlı bir sözlük sitesi)

elarabiyye.com Türkçe arayüzle hazırlanmış arapça kaynak deposu (Dilbilgisi, dersler, dokümanlar, video ve ses dosyaları var. Bu siteden Arapça Hikaye kitapları indirebilirsiniz.)

http://www.marefa.org Bilgi ve belge ve doküman deposu. yararlanabileceğiniz bir site...

el-Cezire'den Günlük Arapça Testleri yapabilir ve Arapça Öğrenebilirsiniz. http://learning.aljazeera.net/arabic

ِArapça Tiyatro Örnekleri

مسرحيات هادفة لمادة الثقافة

Arapça Fiil Çekimleri

Temel İslâm Bilimleri ile ilgili ana kaynakları indirme imkânı tanıyan siteler:

28 bin kayıtlı üyesi bulunan Hadisciler buluşma forumu (Mültekâ Ehli’l-Hadîs):

http://www.ahlalhdeeth.com/vb/index.php

Arapça metinleri word belgesi olarak indirme imkânı tanıyan, yazma eser ve yabancı dillerdeki bazı tercümeleri de bulabileceğiniz, dünyada bu hizmeti ilk kez sunan sitelerden biri (Şebeketü’l-Mişkâti’l-İslâmiyye):http://www.almeshkat.net/books

Yüzlerce temel eseri, satın almak yerine, “pdf” formatında ve orijinal haliyle indirebileceğiniz büyük bir kütüphane (el-Mektebetü’l-Vakfiyye): www.waqfeya.com

http://www.sahab.net/home

http://saaid.net/book/index.php

http://www.al-mostafa.com

http://www.alukah.net/Library.aspx

Kelime bazında arama yapılabilecek siteler:

http://www.sonnaonline.com(400 küsur hadis kaynağında ve 500 küsur bin rivayet içerisinde arama yapan ve sonuçları harekeli metin olarak gösteren mükemmel tasarıma sahip bir site. Sened zincirindeki her bir ravinin üzerine tıklamak suretiyle ayrı bir pencerede o şahsın biyografisini okuyabilir, metinde geçen farklı renkteki bazı kelimelere dokunarak izahını görebilir, hadisin geçtiği diğer kaynaklara veya aynı konudaki diğer rivayetlere ilgili linkler üzerinden ulaşabilirsiniz)

http://www.islamport.com (İslâmî bilimlerin her dalında 7000 civarında kitap içeriğini tarayan üç ayrı arama motoruna sahip sitede, Arapça bir cümlenin “tırnak içerisinde” yazılarak aratılması gerekir)

http://www.alwaraq.net(Ödül almış büyük bir kültür sitesi olan “el-Warrâk”da, milyonlarca sayfa içerisinde kelime veya cümle bazında arama yapabilirsiniz. Arama işlemi için “ücretsiz üyelik” gerektiren sitede, önce sol üst köşeden “Hadamâtü’l-iştirâki ve’d-duhûl” butonuna tıklayarak bir defaya mahsus mail adresi ve giriş şifresi belirliyor; aktivasyon işlemleri sonrasında bu mail ve şifreyi kullanarak giriş yapıyorsunuz. Ana sayfanın sağ kenarındaki “li’l-bahsi fî nusûsi’l-kütüb”e tıklayarak istediğiniz bölümde, kelime veya cümle aratabiliyorsunuz)

http://www.altafsir.com/Tafasir.asp(Ürdün’ün resmî kuruluşlarından biri olan “Müessesetü Âli’l-Beyti’l-Melekiyye li’l-Fikri’l-İslâmî”nin, İslâm tarihindeki meşhur bütün tefsirleri metin olarak hizmete sunduğu güzel bir site. Zeydî, Şîî ve İbâzî kaynaklar da dahil olmak üzere istediğiniz herhangi bir tefsiri seçip, sûre ve âyet numarasını girmeniz yeterli)

http://www.al-eman.com

http://www.yasoob.com/ar/index.php(Arşivinde Sünnî kaynakların yanısıra, özellikle Şîî kitapları barındıran; arama ve indirme yapılabilecek büyük sitelerden biri)

http://www.shamela.ws (Son yıllarda İslâmî ilimlerle meşgul olan ilim adamlarının vazgeçemediği, yüzlerce kitap içinde arama yapabilen ve arama listesine yeni kitap eklenebilen “el-Mektebetü’ş-Şâmile” adlı ücretsiz programın kendi sayfası. Ana sayfanın en üstündeki “tahmîlü’l-mektebe” butonuna tıklayarak önce programı içi boş haliyle indiriyor, daha sonra yanındaki “tahdîsü’l-mektebe” butonundan güncelleme dosyalarını indirip son halini kuruyorsunuz. Ardından “el-mevkıu’l-kadîm” butonundan 30 farklı konuda istediğiniz herhangi bir kitabı “.bok” uzantılı dosya halinde bilgisayarınıza indirip programınıza ekleyebiliyorsunuz. Ana sayfada karşınıza gelen “kısmü’ş-şâmile” listesindeki kitaplar ise, “pdf” formatındaki orijinal matbû kitaplar. Buradan bir kitabı tamamen indirebileceğiniz gibi, indirmeden site üzerinde açarak sayfalarına göz gezdirebilir, cilt-sayfasını kaynak gösterebilirsiniz)

Arap gazete ve dergilerinin, Arap dünyasına ait sayfaların toplu linkleri:

http://www.nesnas.com

http://www.raddadi.com

http://www.sultan.org/a (Bu sayfada hem İslâmî içerikli önemli sitelerin linkleri, hem de Arap dünyasındaki tanınmış âlimlerin web sayfaları toplu halde veriliyor)

Eyüp Akşit Arapça Dersleri

İlyas Uçar Arapça Sayfası

Onlinearabic.net

www.nafham.com

خدمة تعليمية تقدم فيديوهات تشرح المناهج المدرسية بشكل مبسط ومجاني.

Open e-learning - Youtube - Eğitici Videolar (Arapça ve İngilizce)

Last modified: Monday, 23 May 2016, 10:43 PM